Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FK Sözlük Ankara Bebesi

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan AsyA
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

AsyA

Öylesine...
Forum Kalemi
Ankara'ılara söylenen yöresel bir sözdür. Çeşitli şarkılarda kullanılmıştır.

angara bebelerine çok özenirler hoşlarına gider milletin ama benim gibi bebeye rast gelincede uslup bozuk derler :D özgünüz aga her türlü lafın çemberine bir ateş yapar içinden geçiririz sohbeti :haha: bana kalırsa en özgün şekilde yaşayanların memleketi

Bi de angaranin bağları var

Hiç sevmediğim insan tipleri.
Argo konuşmayı, laf atmayı, zibidliği medeniyet sayan kalitesiz insanlar yığını

Aha angaralılara sataşma var :haha: angara ankara diyoz abi ne alaka biz doğuda kürtlerin konuşamadığı yarım yamalak türkçesini laf ediyormuyuz . Türkiye kültürel bir vatan bunu biliyor olman lazım neye göre laf ettin şimdi sen ?

Yaşadığım bir ilden bahsediyorum. Ankara...
Ankara bebesi lakabını kullanıldığı o kesimle alakalı düşüncem değil, yaşadığım tesbitlerim bir sonucu...

Ayrıca bende Zazayım. Ve gayette güzel Türkçe konuşuyorum. Hatta diyebilirim ki doğu illeri şiveyi bir yana bırakırsak batı illerinden daha düzgün Türkçe konuşuyorlar. Ana dilleri olmamasına rağmen. Mesela benim ana dilim zazaca. Ama Türkçeye en az kendi. Ana dilim kadar hakimim. :)

Yani demem o ki Ankara bebesi ile Adana conosu arasında sadece nüans farkı var. Benim hoşuma gitmiyorlar. Ayrı dünyanın insanıyım onlarla belkide bundan kaynaklı.

Ben öyle anlamadım senin dediğin bu şekildeyse haklısın o konuda doğru söylüyorsun. ?
Ben genel olarak yetişenlerin konuşma şivesine tarzına diyorum ankara malum orda yetişince ne kadar türkçesi iyi olursa olsun arada bir argoca o yöreye ait bir konuşma şekli çıkıyor . .hani şey anlamda mesela benim tarafım sincan fatih mamak altındağ tarafından gelme hem giriş tarafı tam çıkış.. işkurda devlet dairesinde çalışan bile beyfendi derken bazen la kelimesi çıkabiliyor şiveyede yansıyor şey gibi ya bir karadenizlinin türkçesi bile tam anlamıyla diksiyonel olsada sun un tarzı kelimeler çıkıyor resmi dil olarak ?
Zazaca nedir bilmiyorum tam olarak ama diyarbakırlı arkadaşım vardı askerde acemi birliği dahil usta birliğindede zazaca çok konuşurdu ama kürtçeden farkı yoktu benim için ? çünkü kürtlerin türkçe konuşmasıyla onun türkçe konuşmasıbir degildi sadece o değil bir kişide böylr zazaların konuşması kürtlere göre yumuşak yine ama ben şive diyorum şivenin a b c ile alakası yok türkçen düzgün senin ama şiven yine doğuya çalıyor abe :haha: bunu sen nerden bilecen bize geleni ? mesela bana sorsan bende kusursuznkonuşuyom gibiyim ama motor gibi ince sesim var kulak tırmalıyor mesela karşının :haha:

Neyse işte angara bebesi şeyine gelince ben senin dediğin gibi anlamadıydım aen diyince şimdi açıklayınca anladım ☻

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri