Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Analiz

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Bir yazıdan Kesit Düşünce ve yorumlarınız ile Analiz edersek sevinirim.
Teşekkürler.

Hakikat şudur ki günümüz müslümanları "İslam" denilen sistemi, tamamen hayatlarından soyutlamışlardır. Onun yerine, yaşam tarzlarıyla uyumlu bir din türetmişler. Oysa ki ürettikleri bu dinin, uzaktan yakından İslam ile ilgisi yoktur. Hatta İslam böylesi bir din anlayışı ile mücadeleyi emretmektedir. Günümüzde hatırı sayılır kalabalıklar, Allah'ın hükümlerini önce mezhepleri ve mezhep imamlarının sonra sırasıyla partilerinin, şeyhlerinin, devletin dini(!) Kuruluşlarının akademisyen liderlerinin, süzgeçlerinden geçirirler. Bu süzgeçlerden geçen malzemeyle de ancak böylesi bir dini inşa etmişler. Esasen bu durum seküler dayatmanın varlığını korumak ve daha da güçlendirmek için öngördüğü bir çalışmanın neticesidir.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Hakikat şudur ki günümüz müslümanları "İslam" denilen sistemi, tamamen hayatlarından soyutlamışlardır. Onun yerine, yaşam tarzlarıyla uyumlu bir din türetmişler. Oysa ki ürettikleri bu dinin, uzaktan yakından İslam ile ilgisi yoktur. Hatta İslam böylesi bir din anlayışı ile mücadeleyi emretmektedir. Günümüzde hatırı sayılır kalabalıklar, Allah'ın hükümlerini önce mezhepleri ve mezhep imamlarının sonra sırasıyla partilerinin, şeyhlerinin, devletin dini(!) Kuruluşlarının akademisyen liderlerinin, süzgeçlerinden geçirirler. Bu süzgeçlerden geçen malzemeyle de ancak böylesi bir dini inşa etmişler. Esasen bu durum seküler dayatmanın varlığını korumak ve daha da güçlendirmek için öngördüğü bir çalışmanın neticesidir.
Alıntılanan bölümle ilgili bende bir şeyler söylemek istiyorum. Ben daha öğrenciyim yorumumu öyle değerlendir tamam mı Murat hocam :D

Soyutlamak derken söylemek istenilen şey hayatlarından uzaklaştırmak için kutsallık verip dokunulmaz kılmaksa, evet bu fikre katılıyorum. Bir nevi sorumluluktan kaçmakta denilebilir. Kutsala, dokunulmaza herkes yaklaşamaz düşüncesiyle, dinden uzaklaşılıyor. Bunun yerine daha basit yapılabilir şeylerle, biraz da türk (Burada kimlikten bahsetmiyorum. Yaşam tarzımız gibi bakıp, hayatımızı dinileştirmekten bahsediyorum.) zihniyetiyle olaya bakıp yeni bir din oluşturmuşuz. Sonra da bu dinin herkesin yaşamasını beklemeye başlamışız.
Mesela ramazan ayında yapılan yardım. Kutsal ramazan ayında çok sevap alıp, diğer aylarda yardım yapılmaz hale gelmiş. Yada kutsal Kuran ı sadece arapça okumayı öğrenip içeriğini, mesajlarını hayatımızdan uzaklaştırmışız. Kutsala sadece kutsallar seçilmişler yaklaşabilir, anlayabilir, düşüncesi hakim olmaya başlamış,
"Aklını kiraya vermek." tabirini çok kullanırdı hocamız. Aklımızı kiraya verip birilerinin düşüncesini, "Biz ondan daha mı iyi bileceğiz, daha mı iyi düşüneceğiz." diye hazır alıp hayatımıza uygulamışız. Kaynak temel olarak onun sözü, bunun kitabını almışız.
Tek eksiğimiz Kuranın mesajlarını hayatımıza geçirmek, kuranı anlamaya çalışmak. Bunun dışında her şeyi yapıyoruz :)
Bu durum seküler dayatmanın varlığını korumak için mi yapılmış, onu bilemiyorum.

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Alıntılanan bölümle ilgili bende bir şeyler söylemek istiyorum. Ben daha öğrenciyim yorumumu öyle değerlendir tamam mı Murat hocam :D

Soyutlamak derken söylemek istenilen şey hayatlarından uzaklaştırmak için kutsallık verip dokunulmaz kılmaksa, evet bu fikre katılıyorum. Bir nevi sorumluluktan kaçmakta denilebilir. Kutsala, dokunulmaza herkes yaklaşamaz düşüncesiyle, dinden uzaklaşılıyor. Bunun yerine daha basit yapılabilir şeylerle, biraz da türk (Burada kimlikten bahsetmiyorum. Yaşam tarzımız gibi bakıp, hayatımızı dinileştirmekten bahsediyorum.) zihniyetiyle olaya bakıp yeni bir din oluşturmuşuz. Sonra da bu dinin herkesin yaşamasını beklemeye başlamışız.
Mesela ramazan ayında yapılan yardım. Kutsal ramazan ayında çok sevap alıp, diğer aylarda yardım yapılmaz hale gelmiş. Yada kutsal Kuran ı sadece arapça okumayı öğrenip içeriğini, mesajlarını hayatımızdan uzaklaştırmışız. Kutsala sadece kutsallar seçilmişler yaklaşabilir, anlayabilir, düşüncesi hakim olmaya başlamış,
"Aklını kiraya vermek." tabirini çok kullanırdı hocamız. Aklımızı kiraya verip birilerinin düşüncesini, "Biz ondan daha mı iyi bileceğiz, daha mı iyi düşüneceğiz." diye hazır alıp hayatımıza uygulamışız. Kaynak temel olarak onun sözü, bunun kitabını almışız.
Tek eksiğimiz Kuranın mesajlarını hayatımıza geçirmek, kuranı anlamaya çalışmak. Bunun dışında her şeyi yapıyoruz :)
Bu durum seküler dayatmanın varlığını korumak için mi yapılmış, onu bilemiyorum.
Teşekkür Ederim Bende sizin gibi Bir Talebeyim ,

Günümüz ülke Müslümanlarına baktığımızda Hayatın Her Kademesine Ayetleri Nakseder gibi O kendinden bir söz söylemez ayeti ile Yaşantısı ,Kuranla bir olan Efendimiz s.a.v in yolu ve davası çağımıza yetiştiği kadar yapmaya çalışıyor çalışıyoruz,Elbetdeki ülkenin Yönetim sistemi Bazı noktalarda müdahil oluyordur ,Kendi Beşeri düzenlerinin sarsilacagi ,Dünyalık menfaatlerin zedelendiği noktalarda Din ikinci plana ertelenmektedir, Bu anlamda Aklımıza Mekke Kureyş lilerin söyledikleri söz kulağımıza yankilanmakta , De ki onlara Yağmuru kim yağdırıyor diyecekler ki Allah ,Güneşi kim Hergun doğurup batırıyor Diyecekler ki Allah , gelin onun hükmüne tabi olalim dediklerinizde inananlara şöyle derler ,Göklerde O yerde biz hüküm koyarız , Bu çağımızda ne yazık ki cok yakınlık gösteriyor ,

Bizler Kurandan o kadar uzak yaşıyoruz ki !
Araştırmayan,Okumuyan , Hazırci zihniyetimizle Beşeri düzenin hayat dinamikleri olan kurum ve teşkilatları ile karşımızda bize sunulan Din ne yazik ki Allah'ın kitabı ile bazı noktalarda baglasmiyor ,istedikleri bir din olgusu içinde pasifize edilmiş yığınlar haline dönüşmüş bizler ,bu anlamda istedikleri gibi ibadet ediyor ve İslami yasadigimizi düşünüyor uz.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar