Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İktibas Amellerimizi kalbimize soralım!

Amellerimizi kalbimize soralım!​

Mehmed Göktaş insanın eylemlerini kalbine sorması gerektiği çağrısında bulunuyor.​

Screenshot_2023-03-04-17-19-14-164-edit_com.mi.globalbrowser.md.jpg
Mehmed Göktaş / Doğruhaber

İçiniz rahat mı? O halde mesele yok!

Bu benim için bir ölçüdür, hem de çok hassas bir ölçü.

Yaptığım bir işten sonra, söylediğim bir sözden sonra şöyle bir oturup geriye yaslanır ve içimi yoklarım, eğer içim çok rahatsa, içimde bir sevinç varsa yaptığım o işin doğru olduğuna, yapılması gerekenin de bu olduğuna kanaat getiririm, bir anlamda mutlu olurum.

Yok, eğer yaptığımız bir işten, söylediğimiz bir sözden sonra içimiz rahat değilse, bir pişmanlık duyuyorsak yanlış yapmışız demektir, artık onu nasıl telafi etmemiz gerekiyorsa edeceğiz.

Bu kadarını belki hepimiz de biliyoruz ama hatırlatmakta fayda var. Yani doğru ve yanlış çok net bir şekilde birbirinden ayrılacak durumdaysa bunun farkına varmak o kadar zor olmasa gerek.

Fakat bu şekilde netlik kazanmayan durumlarımız olmaktadır, asıl bunu söylemek istiyorum;

İçimiz rahat olmadığı halde rahatlatmaya çalıştığımız durumlar. Yaptıklarımızdan, söylediklerimizden veya sergilediğimiz tavırlardan, aldığımız kararlardan aslında içimiz tam da rahat değil fakat biz rahatlatmaya çalışıyoruz, zoraki rahatlamak istiyoruz. Hatta sesli sesli kendimizi rahatlatmaya çalışıyoruz.

Birilerini kırdığımızda, birilerine zararımız dokunduğunda, birilerine sert konuştuğumuzda eğer farkına varmışsanız yalnız kaldığımızda kendi kendimizi haklı çıkarmak için “ama o da bunu hak etti, o da şöyle demeseydi, şöyle yapmasaydı…” gibisinden mazeretler sıralarız. Fakat her şeye rağmen içimiz rahat değildir, biz zoraki rahatlatmaya çalışıyoruz.

Hayatın bütün alanlarında gerçekleşir bu durum. Özellikle her an birlikte olduğumuz aile ve yakın çevremizde bunu yaşar dururuz.
Sonra sosyal hayatımızın bütün alanlarında, siyasi ve ticari kararlarımızda böyledir.

Her bir kararımızın, her bir tavır ve davranışımızın sonunda bu anlamda mutlaka içimizi yoklamalıyız. Fıtratımız bozulmamışsa, kalbimiz kararmamışsa “içimizin rahat olması” gerçekten Rabbimizin bize bahşettiği müthiş bir ölçüdür.

Bunun aksine, yaptığımız bir işten, söylediğimiz bir sözden dolayı içimiz rahat etmediği halde bir avukat gibi durmadan kendi kendimizi rahatlatmaya, haklı çıkmaya çalışıyorsak iyi bilin ki yanlış yapıyoruz.

Bu duygularla cumanızın mübarek olmasını diliyorum.

Kaynak: Amellerimizi kalbimize soralım!

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Yaptığı yanlıştan geri dönmek geri adım atmak ve hatayı telafi etmek erdemli insanların işidir. Eğer yanlışınızdan geri Adım atmıyor, yada atıyor ama telafi etme yoluna gitmiyorsanız, kırdığınızda onarmıyorsanız kendinizde erdem aramayın...

Kendinizle başbaşa kalın kendinize sorun...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar