Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

İlkbahar Allah'ın en sevmediği helal.

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Son zamanların en çok konuşulan konularından biri boşanmalar. Allah’ın en sevmediği helal. Evliliklerin bitme sebeplerinde değil, büyüklerimizin nasıl devam ettirğine bakmamız belki daha faydalı oluruz.
Uzun zaman evli kalan bir büyüğümüze, evliliklerinin nasıl uzun süre devam ettiğini sorarlar. “O da evladım bugün bizim evimize misafir olun, ben size anlatayım.” der. Hepsi büyük bir heyecanla büyüğümüzün evine gider. Akşam mütevazi bir sofrada yemeklerini yerler. Sonra ev sahibi büyüğümüz “Çocuklar bir karpuz kesip yiyelim.” der. Eşinden bir karpuz ister. Hanım bir karpuz getirir. Karpuza iki vurur “Bunu götür diğerini getir bu iyi değil.” der. Hanım karpuzu götürür yenisini getirir. Yine karpuza bir iki vurur “Bunu götür diğerini getir.” der. Üç, dört, beş derken tabi misafirlerin dikkatini çeker. En sonunda derki “Bu iyi bunu keselim.” Keserler karpuzu yerken büyüğümüz derki. “Evliliğimizin uzun süre devam etmesindeki sır işte bu.” Herkes şaşırır hiç bir şey anlamamışlardır. Büyüğümüz şöyle açıklar. “Hanıma birinci karpuzu götür diğerini getir dedim hiç ses etmeden getirdi. Onu götür diğerini getir dedim hiç ses etmeden getirdi. Evimizde başka karpuz yoktu. Bir kerede bey evde başka karpuz yok demedi. Beni sizin yanınızda mahcup etmedi. Evlilikler böyle devam eder.” der.
Başka bir evin kapısı çalar. Hanım bakar ki beyinin arkadaşları. Hemen eve buyur eder. “Efendi birazdan gelir o gelinceye kadar ne içersiniz. Çay mı erkek kahvesi mi.” Erkek kahvesi denilince misafirlerin başka bir şey istemesi mümkün değildir. Tabi ki erkek kahvesi isterler. Misafirler kahvelerini içerken evin beyi gelir. Bakar ki misafirleri kahve içiyor. Hemen dışarıya çıkar “Hanım evde hiç şeker yoktu. Kahveleri nasıl yaptın.” der. Hanım “Merak etme bey ben seni zor durumda bırakmadım. Çay mı içersiniz erkek kahvesi mi dedim. Onlara şekersiz kahve yaptım.”der.
Büyüklerimiz için evlilik birbirini emanet olarak görmektir. Onlar için evlilik bir olmak demektir. İyi günde kötü günde eşini zor durumda bırakmamak demektir. Erkeklerin hanımlarının bütün haklarını gözettikleri, bazen hanımına alıp yediremeyeceği için dışarıda ikram edilen şeyi yememekti. Birbirlerine hanım bey diye hitap edilir, saygıda kusur edilmezdi. Asılan çamaşırın düzgünlüğünün bile eşin hakkı olduğu düşüncesiyle hareket edilen yuvalardı. Evde bir şey yoksa eşini işe gönderirken bir tas sıcak çorba pişirip evden uğurlamak, eve gelince dinlenmesi için elden gelen her şeyin yapıldığı yuvalardı.
Özümüze dönelim ki evlerimiz yuva olsun, evlatlarımız mutlu yuvalarda büyüsün.

NoktA

1d1e5da5067b6dea1.md.jpg

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Ne eski ev reisliğinin ne de eski ev hanımlarının emaresi kalmadı.

Ne eski evlilik kutsallığı ve kalitesi ne de yuva ahlâkı kaldı.

Eşlerin birbirlerine sabrını bırakın tahammülü kalmadı.

Bir istediği olmadı mı tüm iyilikleri unutur kadın ehli ..

Eline yüreğine sağlık @NoktA m çok manidârdı öx;

Meva

Haber Editörü
Kendi Dünyasında
Burç
Akrep
Memleket
Siirt
lIr3ry
Bütün yazıların aklımda daha okuyamadım müsait bir zamanda hepsini okuyacam inşallah ?

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar