Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Allah Kötülüklere Neden Engel Olmaz?

Çözüm
@NoktA, @Dil-figar, Ben bir alim değilim. Benim söylediklerim bağlayıcıda değil sadece düşünce dünyamdır. Okumalarım ve tecrübelerim sonucunda edindiğim bilgilerim dir. Bu benim zihnimi size açmaktan öte değildir...
Bunu bilmenizi istiyorum...

Arkadaşlar ben hayatada, yaratılışada sizden çok farklı bakıyorum...
Vahye sizlerin baktığı penceredenden bakmıyorum.
Bu konuda Maturidi olaya hikmet penceresinden bakmakta, ben biraz daha realist bir bakış aşısı ile bakıyorum.

Allah evreni yarattı, ve evrene bir düzen üzerine inşaa etti... Hayatı ve ölümü yarattı. O hayatın içinde yaşayan canlı türünden biride biz insanlarız. Ama sadece milyarlarca türden bir tanesiyiz...
Allah her canlı için belki kendi içlerinde bir yasa koymuştur...

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@NoktA, @Dil-figar, Ben bir alim değilim. Benim söylediklerim bağlayıcıda değil sadece düşünce dünyamdır. Okumalarım ve tecrübelerim sonucunda edindiğim bilgilerim dir. Bu benim zihnimi size açmaktan öte değildir...
Bunu bilmenizi istiyorum...

Arkadaşlar ben hayatada, yaratılışada sizden çok farklı bakıyorum...
Vahye sizlerin baktığı penceredenden bakmıyorum.
Bu konuda Maturidi olaya hikmet penceresinden bakmakta, ben biraz daha realist bir bakış aşısı ile bakıyorum.

Allah evreni yarattı, ve evrene bir düzen üzerine inşaa etti... Hayatı ve ölümü yarattı. O hayatın içinde yaşayan canlı türünden biride biz insanlarız. Ama sadece milyarlarca türden bir tanesiyiz...
Allah her canlı için belki kendi içlerinde bir yasa koymuştur onu bilemem ama biz insanlar için bazı sınırlar çizmiştir. Haliyle insanın eylemlerinin sorumlusu kendisidir. Uygulayıcıda, eylemi ortaya çıkaranda insandır.
Burada bir şeye dikkat etmek gerek. Şer dediğimiz şey kime ve neye göre şer?
Bizim şer dediğimize başka bir toplum bir yaşam biçimi olarak görebilir.
Bu yüzden Müslümanın temel referansı vahy dir. Olaylara vahy merkezli bakar.

Kuran da 26 yerde şer kelimesi geçer ve hiç birinde bu eylemin yaratıcısının Allah olduğundan asla bahsetmez.
Her şey bir yana şu ayete bir bakalım:

“Sana iyilikten her ne gelirse Allah'tandır, kötülükten de sana ne gelirse o da kendindendir.”(4/79)

İster ayetin nuzul sebebine bakın, ister siyak sibağına bakın, ayet çok açık ve net, Allah sizin iyi işler yapmanızı ister diyor ayet, yaptığınız kötü işlerin sorumluluğu size ait olduğu için sonuçlarında katlanacağınızı bilmeniz lazım.

Eylemin yaratıcısı İnsanın kendisidir demeyi islam alimleri, yaratma fiilinden dolayı söylemekten hep uzak kalmışlardır.
Allah zaten yaratıcı, insanı, evreni ve hayatın yaratıcısı, Diğer canlılarda bu hayat içerisinde kendi eylemlerinin yaratıcısı, ortaya çıkarıcısıdırlar...

İyi işi de yapan insan, kötü işide yapan insanın kendidir.

Neden engel olmaz kısmına gelince Allah her an müdahale edeceği bir hayat yaratmadı, hayatı sunettullah çerçevesinde belli bir düzen içinde kurdu ve canlı hayatını özgür bıraktı, kendi özgür iradesine bıraktığı bir hayata müdahale etmesi sunettullah aykırıdır.
Allah her an hayata müdahildir ama her an müdahale eden değildir... Her an müdahale edecekse neden insanı hür bıraktı, iradeyi var kıldı?

Ben böyle bakıyorum

Çözüm

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Allah bu ne isterse onu yapar .. öldürür diriltir zengin eder fakir eder.. sanane bile der yani.. onun sahnesi onun yönettiği cümle alem.. dilerse sorma der sorgulamanı elinden alır deli deli gezdirir insanı ... peygamber efendimiz 1400 yıl önce demişki... insanlar hadise ne gerek var kuran varken diyecekler demiş... kıyamet alametlerini ve ilimutaniyi haber vermiş... şimdi o hadis 1400 yıl önceden bu zamanı ön görüyorsa neyse .. jdıddj

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar