Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Tartışma Allah depremi durdurur mu?

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
  • İstatistikte sabit
IMG_20230223_123758.md.jpg

Allah depremi durdursun mu?
Depremi şehirler yıkılsın insanlar katledilsin diye Allah mı yaptı? Deprem sünnetullahtan bir sünnettir. Allahın doğa yasaklarından biridir. Evet deprem doğa yasasıdır. Allaha yalvarıp duracağımıza ranta, liyakatsizliğe, insan canını hiçe sayan hırsızlıklara dur demek için bağırıp çağıralım. Ses verelim...
Allah'a depremleri durdur çağrısı yapmak din satmaktır. Yapmayın etmeyin efendiler böyle bir din yok. Peygamber hangi savaşa zırhsız çıktı rabbim beni koru dedi?

Yapılacak olan belli değil mi sizce ; tüm yöneticilere liyakat çağrısı yapmaya harcayın nefesinizi hoca efendi...

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Takdir tedbirledir, tedbir de takdirdendir. Biz sanki tedbir alsaydık bunlar olmazdı kısmında kalmışız. Tedbirin de takdirle olduğunu atlamışız.
Düşüncelerim senin düşüncelerinle uyuşmuyor. Sana karşı düşüncemi savunacak kadar olamadım henüz :)
Hem liyakat sahibi kişiler geçsin diye çağrıda bulunalım, hem tedbir alalım hemde Rabbimizden bağışlanma dileyelim.
İhsan Şenocak hocanın mesajının devamının olduğunu düşünüyorum :)

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Tabiki dilde yakarış ve dua olacak hatta ve hatta tek yalvarış mercisi Allah cc burada sana katılmıyorum.
İlaveten tabiki tedbir kuldan takdir Mevladan. Fakat kulun önemli tedbirleri dışında Rabbine kulluk görevi de bulunuyor bunu es geçemeyiz.
@AsyA sana katılıyorum cımbızlanmış metin ilavesi elbette vardır.
Allah cc durdurmaya da tekraren sallamaya da sonsuz gücü ve kuvveti vardır. Bizler günahlarımızda ısrarcı olup istiğfar da gayretsiz olduğumuz sürece yeryüzü yerinde durmayacak.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@AsyA, maalesef mesajın devamı yok...

Dua gerekli, yakarış yalvarışta bu yapılmamalı demiyorum zaten. Ama bunun öncesinde olması gerekenler var. Biz tedbir alsaydıkta olacaktı bunlar ama takdir farklı icra edecekti. Belkide sıfır can kaybı ile atlatacaktık. Şuan 100 bine yakın can kaybından bahsediyoruz.
Dua ve yakarıştan önce işi ehline tslim etmek ve onlarında bu anlamda gerekli tedbirleri almalarını denetlemek gözlemlemek gerek. Herşeyi yaptıktan bize düşen sorumluluğu yerine getirdikten sonra, ya Rab ben elimden geleni yaptım der o şekil dua ederiz. Depremler işlediğimiz günahların cezası değildir. Biz tevbe edip İslama yaraşır Yaşadığımız da Sunetullah değişecek mi yani? Evrenin düzeni sistemi işlerliği değişecek mi?

@EfuL!m kulluk görevini yapmak ile tedbir almak arasındaki bağı çözemedim. Kulluk, sorumluluk zaten yapmamız gereken. Başımıza gelen musibet kulluk yapamadığımız için değil, deprem bölgesinde gerçekliğe aykırı yapılar inşaa ettiğimiz için oldu.

Gerçekliği ıskalarsak daha çok canımız yanar

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Biz tevbe edip İslama yaraşır Yaşadığımız da Sunetullah değişecek mi yani? Evrenin düzeni sistemi işlerliği değişecek mi?
Deprem yeryüzündeki kırılmalarla yada yanardağ patlamasıyla gerçekleşiyor. Olacaksa elbette önüne geçilmez. Biz zararından Allah ın koruyacağına inanıyoruz. Sende şimdi benim Allah inancımla sizinki aynı değil dersin :)
kulluk görevini yapmak ile tedbir almak arasındaki bağı çözemedim.
Allah ın kulu olmak, yaptığı ibadeti, işi hakkıyla yapmak demek değil mi. Her ne yaparsa hakkını vermek demek. İşini hakkıyla yapsaydı, tedbirini alırdı, binasını talimatlara uygun yapardı.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
@AsyA, evet Allaha inanış şekillerimiz farklı ama aynı Allaha inanıyoruz. Allah bizim kendi elimizle kendimizi korumamızı istiyor. Peygamber hiçbir savaşa zırhsız çıkmadı. Gerçeklikle yüzleşmek zorundayız.

Tüm insanlar Allahın kuludur ama biz Allaha kul olmalıyız. Farklı bişey demiyorum zaten. Önce eşşeği sağlam kazığa bağlayıp sonra Allaha el açacağız. Allah çok ibadet ettiğimiz için, iyi yada dürüst insan olduğumuz için, yada sağlam iş yaptığımız için depremi durdurmaz. Biz dört dörtlük Müslümana olsak Allah sunetullahını bizim için değiştirmez. Biz bu sınetullahını biliyoruz dedin ya sen, işte yanardağlar ve fay kırılmaları nedeniyle katmanlar oturduğunda deprem olur, bu gerçekliğe karşı tedbir sorumluluğumuz var. Dinimiz ne olursa olsun tedbirimiz varsa korumamız vardır. Bizi koruyacak olan iyi bir Müslüman olmamız değil. İyi müslüman olmayı depremden korunmak için yapıyorsak bu bizi sahtekar yapar bana göre. Mükemmel bir Müslüman olmak zaten bizim sorumluluğumuz .

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar