Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Allah beni şeref ve onur sahibi kılarak zengin kılmıştır

Yeşil sarık

FK Yazar
Mütefekkir
Duha
Hobim
Okumak
İsim
Murat
Meslek
Talebe
Memleket
Konya
Abbasi Halifelerinden Abdullah ile dönemin meşhur muttaki âlimlerinden İmam Evzâî arasında geçen konuşma sırasında Halife İmam Evzâî’ye sahip olduğu malların hükmü hakkında sorar: İmam Evzâî şöyle cevap verir: "Allah seni kıyamet gününde hesaba çekecek ve yaptıklarının hesabını Allah’a vereceksin. Helalin hesabını da vereceksin, haramın da… Haram yolla elde ettiğin malların karşılığında Allah seni cezalandıracaktır."

Bu sözler üzerine fazlasıyla öfkelenen Abbasi Halifesi Abdullah elindeki asayla sertçe yere vurmaya başlar; bu sırada İmam Evzâî mütevekkil bir edayla "Allah benim velimdir. O ne güzel vekildir…" zikrini yüksek sesle söylemektedir.

Abdullah, İmam Evzâî’ye odayı terk etmesini emreder. Çıkarken de İmam Evzâî’ye doğru bir kese altın fırlatır. İmam yere düşen kese altına tenezzül etmez ve altını almayı reddeder. Vezirlerden birisi İmam Evzâî’ye altını işaret ederek almasını söyler. Vezirin yanına varıp altın kesesini alan İmam Evzâî, kesenin içerisindeki altınları çıkarıp vezirlerin ve orada bulunanların önlerine doğru serpiştirmeye başlar, boş keseyi de yere atar. İmam Evzâî bir kuruşa dahi tenezzül etmeden odadan çıkar. Tam çıkarken de şöyle söyler: "Allah beni şeref ve onur sahibi kılarak zengin kılmıştır."

İmam Evzâî vefat ettiğinde Halife Abdullah mezarına gider ve şöyle der: “Vallahi sen bana hakkı söylerken senden çekindiğim kadar kimseden çekinmezdim. Seni ne zaman karşımda görsem aslan görmüş gibi korkardım.” [Bidaye ve Nihaye; ibn Kesir]

Allah’ım bizlere dinin şerefini korumak için birkaç dünyalık menfaatlere tenezzül etmeyen takva zırhını kuşanmış âlimler ikram eyle.

Allah’ım bizlere izzeti ve şerefi sadece senin katında arayan âlimler bahşet.

Allah’ım ne pahasına olursa olsun haktan yana saf tutan, batıldan da içtinap eden muttaki âlimlerimizin sayısını arttır.(amin)

Alıntı

AsyA

Forum Kalemi
Öylesine...
Bu günlerde "sen işini yap." Sözünü çok duydum ve kendime de hep tekrar ettim.
Bunun bir adım ötesi bu menkıbe olsa gerek. "Sen kulluğunu yap. Allah'a kulluk neyi gerektirirse onu. "
Önce kendime okudum.

Placidus

FK Yorumcu
FK Yarışmacı
JkcUDD
Takım
jXd4NV
Sanırım 12 13 yaşlarındaydım..

Semerkand medreselerinden birisinde herşeyden tenzih edilmiş sâfi duygularla hem ilim hemde manevi âhlak üzere dersler alırken bir defasında hayat felsefesi boyutunda tesir eden bir söz ile karşılaştım.

Dua ile karışık bir söylemdi..

Gel hüdânın huzuruna vurma kibirden dem
Gözlerden muhaf olmalı kem
Sen ile senden olan Allahü alem
Cennet dediğin sol yanında gizlidir

Maksat hakka kulluk ise duymasın elalem
El âlime hizmet nasibinde rızık olsun
Muktedir olan haktır adil olan odur
Sen muradın al gönlün duayla doldur

Geç..! dünyada sır'at'tan..
Nazlı gönüle surattan
Hakkı görmediğin her haktan
Etme murad zalimden
Uzak durma ilim ve alimden
Sevmeyi bilmediği belli ise halinden
Hakkı görmediğin işte ısrar etme

Elhamdülillah.. Her kelimesi hâlen aklımda.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar