Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Güncel Ali Şeriati’nin Fransa’daki Renault Fabrikası’nda yaşadığı ilginç diyalog!

spesifikay

Aktif Üye
FK Üyesi
Kulaktan Kalbe
Web sitesi
www.youtube.com
Burç
Koç
Hobim
Hunharca Kitap Okumak =)
İsim
Betül Güler
Meslek
Yazar / Seslendirme Editörü
Ali Şeriati’nin Fransa’daki Renault Fabrikası’nda yaşadığı ilginç diyalog!​

İran İslam İnkılabı’nın teorisyenlerinden Sosyolog merhum Ali Şeriati’nin Fransa’da doktora yaptığı sırada Renault fabrikası yetkilisiyle yaşadığı ilginç diyaloglar, sömürgeci kapitalizmin vahşi yüzünü bir kez daha ortaya çıkardı.

Ali Şeriati, bu olaya anılarında şöyle yer veriyor:

“Fransa’da sosyoloji tahsil ediyordum. Gazetelerde bir reklâm gördüm, Renault otomobil fabrikası bir sosyolog arıyordu çalıştırmak için. Ben de sosyoloji doktorası yapıyordum, henüz bitirmemiştim. Gittim o adrese ve Sorbon’da sosyoloji doktorası yaptığım, ilan üzerine o işle ilgili geldiğimi söyledim, işin ne olduğunu sordum. Dedi ki o yönetici, biz ürettiğimiz arabaları Afrika’da satmak istiyoruz. Fakat özellikle daha ilkel bölgelerde bu arabaları onlara nasıl satabileceğimizi, onları buna nasıl teşvik edip, alıştıracağımızı tespit etmek istiyoruz. Bu insanların araba sürecek caddeleri bile yok bazı yerlerde, ne yapmalıyız ki onlar bizim arabalarımızı alsınlar. İşte sosyolog oralara gidecek, onların toplumlarını inceleyecek ve biz de o bilgilere göre bir politika takip edeceğiz. Bir de örnek anlattı bu yetkili; sana bir örnek vereyim, Afrika’da kabile halinde yaşanır, bu halen pek çok bölgede mevcuttur, bu kabilelerden birinin başkanına bir araba verdik, bu da arabayı eşek gibi evinin önüne bağlamış, bazı zamanlar da ona binip gezmek ister, fakat arabayı da kullanamaz. Sonra evin çevresinde biraz binmek için arabayı eşeklerin arabasına bağlar, eşeklere çektirerek gezer. Tabii yavaş yavaş alışırlar, 2-3 yıl içinde. Ancak, biz daha tutarlı sosyolojik tespitler istiyoruz.
Ben hemen ayrıldım oradan, bu bir istismar konusu idi, kendi ürettiklerini onlara satmak için aldatma yolları arıyorlardı. İşte böyle yollarla insanları tüketim delisi yaptılar ve yapıyorlar. Bu sebeple, modernizm başka şey medeniyet başka şeydir, medeniyet üstün bir kelimedir.”

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Modernizm kapitalizme ait ve tüketim kültürü için kullanılan bir kavramdır. Yeni bir kültürün inşası yeni bir kuşak ve yeni bir tüketim sahası kapitalizm için şarttı. Bunu tüm dünyaya pzarladılar. En başta ürün pazarlaması yaptılar ama başaramadılar. Sonra kültür pompaladılar bundada istediklerini elde edemediler. Sonra üretimini yaptıkları ürünleri onların pazarında fabrikalar kurarak onlara ürettirdiler, ve ekonomik alt yapı ile kültür empozrsini bileştirdiler.
İslam dünyasına ilk hint alt kıtasında kurdukları fabrika ile girdiler ve başardılar.
Şah veliyullah dehlevi ve Ebul kelam azadın köklü direnişine rağmen başardılar. Sonra sosyo ekonomik olarak girdikleri her yere kültürel bir alt yapı kurdular önce şehirleri sonra sosyologların yardımıyla kasaba ve köyleri ele geçirdiler.

Modernizm karşı savaş açan ne Azat lar ne mevdudiler nede Şeriati ler kendi toplumlarının ahmaklığından dolayı başarılı olamadılar...

Sonuç ortada...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar