Foruma hoşgeldin 👋, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

İslam Ahirete iman etmeyen müminler...

• Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan AsyA
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

AsyA

Öylesine...
Forum Kalemi
Ahirete iman etmeyen müminler...

Ahirete iman ediyorum demek şudur: Ahiretin var olduğuna, hesaba çekileceğime, yaptıklarım ameller ile yüzleşeceğime, Allah'a ait hakların benden isteneceğine, kullara ait haklardan hesaba çekileceğime ve bunun sonucunda cennet ile mükafatlandırılacağıma veya cehennem ile azap göreceğime inanmaktır.

Sadece cennete iman, cehenneme iman değildir. Cennet ve cehennem hesabın bir sonucudur. Hesaba çekileceğine inanmayan bir kişi cennete de cehenneme de inansa boştur.

Hesap ne?

Ahirette iki türlü haktan dolayı hesaba çekileceğiz.
1- Allah hakkı olan ameller. Namaz, oruç, Hac vb.
2- Kul hakkı olan ameller. Gıybet, sözünde durma, dürüstlük, emanete sahip çıkma, komşu hakkı, ana baba hakkı, kardeş, komşu hakkı, eş, dost, akraba ve çocuk hakkı... Kısacası insana dair olan her türlü hak. Torpil yapan adam ahirette hesaba çekileceğine inanıyorsa bunu niye yapar? Adam kayıran hesaba çekileceğine inanıyorsa bunu niye yapar? Görevi kötüye kullanan, görevi layık ve ehil olmayan birine veren hesaba çekileceğine inanıyorsa bunu niye yapar? İşçisine, memuruna karşı saygısız, edepsiz, kibirli olan biri hesaba çekileceğine inanıyorsa bunu niye yapar? Müşterisini aldatan esnaf hesaba çekileceğine inanıyorsa bunu niye yapar? Karısına zulmeden adam hesaba çekileceğine inanıyorsa bunu niye yapar?

Hesaba yani ahirete inanan biri haklara dikkat eder. Allah teâlâ kimi zaman kendi hakkından vazgeçebilir. Ama kullar kendi haklarından vaz geçmez.

Dünyada dil ucuyla söylenmiş olan "hakkım helal olsun" ifadeleri de geçerli değildir. Müşteri esnaftan ne kadar hakkının olduğunu bilse helal olsun demez. Memur, amirinden ne kadar hakkı olduğunu bilse helal olsun demez... Öyle helalleştim diye kendi kendimizi avutmanın bir anlamı yok

Murat Padak

Öldüğüm de sorulacak olan ilk soruya cevap verememek beni ürkütüyor açıkçası. Bunu bildiğin halde halen yapmiyor olmakta benim ahmaklığım sanırım

Dünyada dil ucuyla söylenmiş olan "hakkım helal olsun" ifadeleri de geçerli değildir

İnsanlar mizanı doğru algılasalardı , vahyi doğru anlasalardı helalleşmenin ne olduğunu daha doğru anlayacaklardı.

Ahirete iman bilmenin ötesinde bir eylemsellik barındırır

Son düzenleme:
Öldüğüm de sorulacak olan ilk soruya cevap verememek beni ürkütüyor açıkçası. Bunu bildiğin halde halen yapmiyor olmakta benim ahmaklığım sanırım
Ölümden sonrasının derin pişmanlık olmasını istemiyorsak Rabbim aynı zamanda verilen nimete teşekkür olan namazı bizlere ebeden nasip etsin.
Size dua edeceğim kalbinize sevgisini koysun Allahım.

Ölümden sonrasının derin pişmanlık olmasını istemiyorsak Rabbim aynı zamanda verilen nimete teşekkür olan namazı bizlere ebeden nasip etsin.
Size dua edeceğim kalbinize sevgisini koysun Allahım.
Teşekkür ederim. Uzun zamandan beri kafamı meşgul eden bir düşünce bu. Kendimi hazır mı hissetmiyorum yoksa yarıda bırakıp terk ederim diye mi korkuyorum bilemiyorum.

Teşekkür ederim. Uzun zamandan beri kafamı meşgul eden bir düşünce bu. Kendimi hazır mı hissetmiyorum yoksa yarıda bırakıp terk ederim diye mi korkuyorum bilemiyorum.
Terketmek hiç başlamamaktan daha iyi bir başlangıç değil midir fkevet1

Terketmek hiç başlamamaktan daha iyi bir başlangıç değil midir fkevet1
Haklı olma ihtimaliniz çok yüksek. Bazen sabahladığım günlerde aklıma geliyor sabah namazı için camiye gidiyorum ve namaz çıkışında çok farklı bir ruh haline bürünüyorum, huzuru buldum dedikleri şey gibi sanki. Zihnim boşalmış enerjim yerine gelmiş. Bir yerde terapi olmuşum gibi hissediyorum

Tema özelleştirme sistemi

Bu menüden forum temasının bazı alanlarını kendinize özel olarak düzenleye bilirsiniz

• Geniş / Dar görünüm

Temanızı geniş yada dar olarak kullanmak için kullanabileceğiniz bir yapıyı kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Izgara görünümlü forum listesi

Forum listesindeki düzeni ızgara yada sıradan listeleme tarzındaki yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Resimli ızgara modu

Izgara forum listesinde resimleri açıp/kapatabileceğiniz yapının kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Kenar çubuğunu kapat

Kenar çubuğunu kapatarak forumdaki kalabalık görünümde kurtulabilirsiniz.

Sabit kenar çubuğu

Kenar çubuğunu sabitleyerek daha kullanışlı ve erişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.

Köşe kıvrımlarını kapat

Blokların köşelerinde bulunan kıvrımları kapatıp/açarak zevkinize göre kullanabilirsiniz.

• Zevkini yansıtan renk kombinasyonunu seç
    Arkaplan resimleri
    Renk geçişli arkaplanlar
Geri