Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

29 Ekim, Cumhuriyet Bayramı Belgeseli..

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Ne güzel anlatıyorsun bak, ülkenin içinde bulunduğu durumu...
Ülkenin yaşadıklarını...

Peki ne oldu...?
Ne olduda insanlar Cumhuriyet kavramından nefret etti?

Bizim Milli mücadele dediğimiz savaş öyle ordularımızla yapılmadı, Bu ülke bu ülkenin askeri tarafından kurtarılamadı. Çünkü Osmanlı yıkılmış, silahlar düşmana teslim edilmiş ortada yeni bir devlet ve orduda yok...
Bu halk dişiyle tırnağıyla ülkenin ( Hint alt kıtasına kadar tüm Osmanlı toprakları buna dahildir. İsteyen Çanakkale şehitliğine baksın. İtip kaktığınız halepli hamalı şamlı yüzlerceainin mezarı orda) dört bir yanında düşmana karşı ayağa kalktı.
Burad milli mücadele süreci ve kongreleri mahalli teşkilatlanmaları anlatacak değilim. Ama beraberce kazanılmış bir savaşta neden Halka rağmen halk için mantığıyla insanlar dar ağaçlarında sallandırıkdılar?
İstiklal mahkemeleri Herkesi geçtim Kazım karabekir ve arkadaşları gibi milli mücadelenin başını çekenleri idama mahkum etti. Erzurum kongresine Mustafa Kemal kabul edilmezken ingilizlerin ajanı gözüyle bakılırken Karabekirin kefil olmasıyla kabul edilir...

Peki neden batılı emperyallerin gönlü hoş tutulsun diye insanların özgürlüklerine ket vuruldu. Ne mutlu türküm diyerek Türk olmayanlar ötekileştirildi katledildiler, Koçgiri Dersim bunun en büyük kanıtı...

İşte Ogün bugündür gücü eline alan kendi ideolojisini yaşam biçimini dayatıyor. Cumhuriyet yada başka bir yönetim şekli çok farketmiyor. Zihinler değişmedikçe yönetim biçimleri ihtiraslara alet edilecek şekilde dizayn edilir.
Birinci meclis tutanakları, lozanın ikinci adamı olan Rıza Nur'un hatıralarını bşr daha okuyalım derim...

Velhasıli kelam şeklen ülke değişti, nüfus arttı lakin hala ekonomi çökük hala özgürlük yok, hala her gelen kendi ideolojisinin özgürlüğü için savaş veriyor ve ülke hala yasaklar ülkesi.
Şekil dışında çok şey değişmedi. Dünya konjektürüne ayak uyduruldu onun dışında hala yasaklar ülkesi ve geri kalmış dışa bağımlı, sömürge alanı olan bir ülkeyiz...

asminya

FK Üyesi
Kimse o cumhuriyet kavramından nefret etmiyor.
Bir kesimden bahsediyorsanız, o kesimin de kim olduğunu zaten bilen biliyor murat bey.
Siz de biliyosunuz.
Konuyu çok fazla deşerseniz, şimdi bende deşeceğim ama pek iyi şeyler olmayacak.
Siz bu şekilde düşünüyor olabilirsiniz, bende o şekilde düşünmüyorum.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Aykırı görüşleri okumayı severim @Brida :)
Müsait olduğunda yazabilirsin. Ben aslında deşme taraftarıyım. Bu ülkede kutuplaşmanın nedeni insanların konuşamamasından kaynaklı.
İnsanlar kavgaya hazır :)
Ben iki taraf gibide bakmıyorum olaya, farklı bir paradigma dan bakmak gerektiğini düşünüyorum.
Merak etme her düşünceye saygılıyım kötü şeyler olmaz :)
En fazla çay ikram ederim :)

asminya

FK Üyesi
Ben kimseyle hele de bu farklı görüşler sebepli kavga etmem.
Ki, ayrıca yeterince de sesimi çıkardığımı düşünüyorum.
Bence asıl, sessizler konuşmalı.
Konuşsunlar ki bi fikirlerini düşüncelerini duyalım dimi.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
yav demiyim diyorumda karşı olunan şeyler içinde sitenin bannerı cumhuriyeti temsil ediyor :D çelişkiliyiz bu aralar sitece niyeyse :D hep diyorum bu tür şeylere saygım yok ama kişilere saygım var ondan sus pus cemaalettini oynuyorum :haha: ah ortam elverişli olsada fikir cambazlıgında iğnelesem ama yok olmuyor.
papatyalar açıyor güller tomurcuklanıyor hep bir güzel günler bekleniyor :D gelmez o günler gelmez o günlerin içine eden bizleriz çünkü niye gelsin :haha:

Süper Man'in dediği gibi .. hazerfeni bana versinler pelerinimi onlara vereyim :haha:

Never Give Up

FK Üyesi
Burç
Terazi
Çok güzel bir konu olmuş. Facebook ve Twitter’da da paylaştım.
Padişahın kullarının, özgür onurlu bir birey ve eşit vatandaşlığa geçmesi için yapılması gerekenlerdi.
Bugün eğitim ve bilim adına bir şey yapılabiliyorsa bu cumhuriyet sayesindedir.. :)
Değer bilmememizin bence en büyük nedeni, hazır elimizde bulmamızdır.
Bu yüzden diyorum ki, cumhuriyet aşktır..
Cumhuriyet, bu ülkenin mazlum halkının sesidir..

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar