Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

2020 İlkbahar Tahmini

ZARiP

FK Meteorolog
Maalesef bu kış beklediğimiz sistemlere kavuşamadık, kışın bitmesine 15-20 günlük bir süre kala ilk tahmin accuweatherdan geldi. Bu kışı doğru bildiklerini düşünüyorum. Bu avrupa tahmini asya için ayrıca ülkemize paragraf açılacaktır.

Avrupa için haberler iyi değil kış boyunca soğuk hava yetersiz kaldı ve sıcaklıklar ortalamanın üzerinde seyretti, bu ilkbahar bu durum devam edecek.

Kıta için genel olarak normalin üstünde sıcaklıklar tahmin edilirken, en sık ve en uzun süreli sıcaklık bölümleri İber Yarımadası'ndan Almanya'ya ve Birleşik Krallık'ın güney bölgelerinde görülecek.

Tarım beklenenden çok daha erken sezona girecek, ekinler olgunlaşacak ve polen sezonu başlayacak.

Mayıs ayında ispanya fransa ingilterede 28-30 dereceler görülebilir!!

Hatta Mayıs ayının ortalarından itibaren ülkemiz 27-32 dereceye kadar çıkabilir!!

Kıtanın batısında genellikle sıcak havalı durağan bir görüntü bekleniyor. Yanlız bu sıcak havalar aşırı ve ani hava olayları ve fırtınalara neden olacak.Fransa'dan Belçika'ya, Hollanda'ya, Almanya'ya ve kuzeybatı Polonya'ya fırtınaların zarar verme riski en yüksek olacak.

Kısaca mayıs ve hazirsan aşırı kurak ve sıcak geçmeye aday..

Asya tahminini ingiltere kaynaklı öenmli bir site şöyle özetlemiş, yani Türkçe'ye çevirirsem şunları yazmışlar;

Ülkemizin bulunduğu coğrafya üzerinde yüksek basınc hakimiyetinden bahsetmiş, ancak bu durum üst katmalarda ani değişimleden etkilenip soğuk cephe ile güçlü fırtına ve yağışa sebebiyet verebilir.

Nisan ortasına kadar soğuk ataklar gelip yükseklere kar yapabilir, baharın ikinci yarısı için ise yukarıda yazdığım gibi kuraklık riski var. Bu rusya ve ukranya için ise tarımı etkliyecek tehlikede.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
Hocam birşey sorucam
Bu soruyu sizin gibi işin ehli ilgili olan kişisine sormak herkese nasip olmaz.
Benim kafama takılan birşey var.
Hava durumu tahminleri yapılırken
önümüzdeki günler diye tahminler yapılıyorya.
adı üstünde tahmin tabikide
mesela pazartesi gününden pazar gününe kadar.
Hava durumunun periyotlarını veriyorlar.
Güneşli olacak şu gün ertesi günü yağmurlu olacak diye.
Peki haftalık tahminler varsa neden günlük tahminler farklı değerlerde oluyor.
Pazartesinden başlayıp pazara kadar yağış yok deniliyor ama çarşamba günü yağmur kar var diyorlar salı günü akşamından

Teşekkürler

Son düzenleme:

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Ben Nohut ekecem. 100 kg nohut aldım ziraatten dün. Hava erken ısınacaksa şimdiden ekmelimiyim acaba?

ZARiP

FK Meteorolog
Hocam birşey sorucam
Est. işin ehli falan olduğumuz yok.
4 yıl lisesini, 5 yıl üniversitesini 8 yıldır da kurumda çalışıyorum bizim bir ehil olduğumuz yok ?
Şaka bir tarafa bu soruyla hakarete varan şekilde bile karşı karşı kalan abiler aplalar ve şahsımda oldu.
Model dediğimiz ülkemiz üzerine gelen sistemler bizleri yanıltabiliyor.
Neden yanıltıyor kardeşim koca kurumsunuz?
Şöyle, radar ve balonlardan hatta uyduların çözünürlükleri, grid noktalarının azlığı vs.
Örnek olarak Afyonkarahisar'a radar kurulmuş, Afyonkarahisar'ın 1034 rakımdan düşük yerlerini görmüyor :)
Öyle komik bir durum. Bir radar kurulumu takriben 12-13 milyon tl.
Bir de tam profesyonel kişilerle çalışmadığı için bu da engel tabi.
Yani hiçbir şey yokken kar var 2 gün sonra diyorlarsa iyi bir istidlal, iyi bir analiz, iyi bir radar,uydu,balon,sht,tmets vs. takibini yapmadığı içindir o 24 saat içindeki ekip.
Sorunuzu çok iyi anlıyorum ama meteorolojik terimlerle anlatmak karşı tarafa tam cevap verilmiyor gibi gösteriyor :)
En sağlıklı tahmin 72 saatlik tahmindir.
73 olduğu zaman tahmin tutarlılığı düşüşe geçmeye başlıyor.

ZARiP

FK Meteorolog
Ben Nohut ekecem. 100 kg nohut aldım ziraatten dün. Hava erken ısınacaksa şimdiden ekmelimiyim acaba?
Bunun erbabı ben değilim ama pazartesinden itibaren ülkemiz sıcak hava dalgası içerisinde kalacak.
Cumartesi ya da pazar gün daha sağlıklı bir tahmin ile cevap verilebilir buraya.

Charismax

FK Üyesi
Ne demek Hiç mi yok ?
Web sitesi
forummeskeni.com
Burç
Balık
Hobim
Rap-Hiphop
İsim
Fatih
Meslek
Özel
DisPVx
Takım
O8yPI5
4 yıl lisesini, 5 yıl üniversitesini 8 yıldır da kurumda çalışıyorum bizim bir ehil olduğumuz yok ?
Şaka bir tarafa bu soruyla hakarete varan şekilde bile karşı karşı kalan abiler aplalar ve şahsımda oldu.
Şöyle, radar ve balonlardan hatta uyduların çözünürlükleri, grid noktalarının azlığı vs.
Örnek olarak Afyonkarahisar'a radar kurulmuş, Afyonkarahisar'ın 1034 rakımdan düşük yerlerini görmüyor :)
Yani hiçbir şey yokken kar var 2 gün sonra diyorlarsa iyi bir istidlal, iyi bir analiz, iyi bir radar,uydu,balon,sht,tmets vs. takibini yapmadığı içindir o 24 saat içindeki ekip.
Sorunuzu çok iyi anlıyorum ama meteorolojik terimlerle anlatmak karşı tarafa tam cevap verilmiyor gibi gösteriyor :)

Anladım ? Ekipman teknik ve Kadroyla alakalı demek istediniz. ve ülkenin size sunduğu imkanlar ile ancak bu kadar diyorsunuz ? teşekkür ederim

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry

Peki kurum bu sorunun çözümü için bişey yapıyor mu hocam?

ZARiP

FK Meteorolog
Peki kurum bu sorunun çözümü için bişey yapıyor mu hocam?
Dünya'nın en iyi 3ncü tahmin ülkesi olduğumuzu söylüyorlar.
Birinciliği istemiyoruz galiba.
Ama siyasiler olanla övünmeyi yeğliyorlar şuan.
Herhangi bir gelişim için çaba sarfedildiğini görmedim daha.
Geçen ki uzaktan eğitimde kurumda bir tane doçent olduğu için bir abimizi 1 saat övdüler.
Gerisini siz düşünün.
Yüksek lisans bitsin, ben ve ben gibi onlarca kişi kurumdan ayrılacak o kadarını söyleyeyim size.

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Bu ülkede en zor şey bürokrasiyi aşmak sanırım...
Bu ülkede gerçekten belli başlı noktalar bürokrasiden ve kokuşmuşluktan arındırılmalı.
Neredeyse her kurumda aynı sorun...

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar