Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Düşünce Platformumuza Hoşgeldiniz!

Düşünce Platformumuz bilgi ve düşüncenin en özgür adresidir!
Güne, gündeme ve yarınlara dair söyleyeceğim var diyenlerin, günlük koşuşturmaca içerisinde zihin jimnastiği yapmak isteyenlerin özgürlük meşalesi ~ FORUM KALEMİ ~

Dizi Analiz 1899

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
  • İstatistikte sabit
Netflixin-1899-Dizisinin-Oyunculari-Kim-1899-Dizisi-Kac-Bolum-Konusu-Ne.jpg

1899
Alman yapımı ama konuşulan diller bakımından zengin bir kültürel alt yapıya sahip bir dizi olmuş.

Dizinin yaratıcı ekibi; Jantje Friese ve Baran bo Odar

Kategorik olarak tipik bilim kurgu dizisi desek aslında bu diziye hakaret olur. Dizi bana göre drama, gerilim, gizem ve bilim kurgu dallarında Her birinde ayrı ayrı izlenebilecek kalitede. Zaten yayınlandığı günden beri hayran teorileriyle birçok tartışmayı gün yüzüne çıkaracak tuhaf ve son derece eğlenceli bir hikayeyi temel alıyor.

Dizinin temel dayanağı Platonun Mağara alegorisinden ziyade black silence çizgi romanının neredeyse aynısı, yani beyaz perdeye yansımış hali. Yanılmıyorsam bu yönde gelen itirazlar yüzünden devam etmedi. Çünkü sıradan bir final değildi, aksine dizinin yeni başladığı yere gelmiştik yani Premethrosa...

Lost ve Dark izleyenler dizinin similasyon ve karekter analizlerine çok yabancı olmamaları lazım zaten 1899 un yapımcısı aynı zamanda Darkında yapımcılarından.

Sizi fazla sokmamak için burada bırakıp akşam ikinci bir mesajla konu ve karekter analizine geleceğim. Şimdilik sadece diziyi tanıtmış olayım.
Dizi daha erken bitti ama analize ancak zaman bulabildim.

Son düzenleme:

sükutu-ezber

FK Özel Üye
Öyle işte,,,
Netfilix var, kardeşim abone olduğu için tv ye şifreyi kayıt etmiş sağ olsun,, 🙃
Yoksa ben para verip almam,, 🙃tv çok izlemediğim için son bir kaç aydır film izlemeye çalışıyorum,,,

Bu dizi de netfilix ön panosunda sık sık görüyorum acaba nasıl diye düşündüm,,,
İzleyeyim madem burada biraz ne derler yeni kelime ile spoiler verilmiş,,, 🙃

sükutu-ezber

FK Özel Üye
Öyle işte,,,
Ön bilgi iyi oluyor aslında... film veya dizi olsun içerik verilmesi bizler için en azından ön bilgi oluyor, insanın ilgisini çeken bir yapıt ise izleyebilir,,,

Dolunay

FK Sorumlusu
MasterChef
Düşler ülkesinin deli kızı
Memleket
Dünyada bir yerdeyim
İzledim ilk çıkınca

Qasem

FK Üye
🌿🌼
Web sitesi
forumkalemi.com
Burç
Akrep
İsim
Murat
lIr3ry
Similasyonlardan önce değinmek istediğim bir konu var. Netflix neredeyse tüm dizilerinde gözümüze soka soka eşcinsel ilişkiyi ön plana koyuyor. Burada daha bir abartı buldum. Yada bir erkeğin bir erkeğe sevgilim diye hitab etmesi beni çok irrite etmesinden dolayı böyle bir kanıya vardım. Evet bu hayatın içinde olan ve hastalıklı bir durum, bunun varlığını biliyoruz lakin her filmde bunu işlemek ifsadın yayılması ve normalleşmesi için özel çaba sarfedilmesi cidden insanı tedirgin ediyor. Kendi sinemamızı kurmadığımız sürece bu kokuşmuşluğa maruz kalacağız.

Similasyonlara dediğim gibi Dark ve Losttan alışığız. Farklı gerçeklik bilim kurgu dizilerinin çoğunda artık neredeyse işleniyor, yada nörobilim filimlerin vazgeçilmezi.

Ben filmin devamında gemi mürettebat ve yolcularının tamamının yani 1400 kişilik kadronun tamamının similasyon eseri değilde prometheusta olduklarını düşünüyorum, sadece gemide bize gösterilen 14 kişi similasyon kurucusuna yakın oldukları için oradaydılar. Similasyonlar ele geçirildiği de bu sürekli devam eden döngünün gerçekte bu şekilde cereyan edilmesi için kodlama yapılmış olmalı yoksa similasyon olsa böyle bir tesadüf mümkün değil.

Similasyonlar kurucusu Maura aslında anılarını ayakta tutmak için, oğluna dair bir dünya inşaa ediyor. Zihninde farklı bir gerçeklikle oğlunu yaşamak istiyor ama uyku kapsüllerinide bu farklı gerçekliğe dahil eden Maura sanırım bunun dışardan birisi tarafından ele geçirelebileceğini hiç düşünememiş olmalı. Filim 1800 lerde çekilmiş imajı versede filmin 2090 lara ait olduğu ve gelecek algoritması ile oluşturulduğunu final ile öğrenmiş olduk.

Her karekteri farklı bir hayat hikayesi ve kaçışın tanık olacaksınız. Mauraya yakın olan ve Maura ile aynı kapsül odasını paylaşan 14 kişilik kadronun tamamı bişeyler den kaçan ve gerçekliği ile yüzleşmesi gereken şeyler olduğunu görüyoruz. Bu senaryolar Lostta çok yoğun işlenmişti, The 100 bu anlamda farklı gerçeklik içinde similasyon ve anılara çok fazla yer vermemiş dolayısı ile 4. Sezondan sonra filmi boğmuştu. He son sezon tam bir rezalete imza atmıştı.

Filim oldukça etkileyici ve sürükleyiciydi. Keşke çalıntı değilde özgün bir çalışma olsaydı ve bizde zevkle 2. Sezonu bekliyor olsaydık...

Filme Puanım : 10/8

Puanımın yüksekliği kurgudan ziyade oyuncuların mükemmel performansı ile sinir biliminin ustalıkla ve gerçekliğe en yakın halde kullanılmasından kaynaklıdır.

Son olarak dizinin en meşhur sözüyle kapatayım :
”Beyin göklerden daha uçsuz bucaksızdır. Yan yana koyacak olsak, biri diğerini kolayca içine alır, hatta bir de seni. Beyin, denizlerden daha derindir. İki maviliği karşılaştırsak, biri diğerini içine çekebilir. Süngerin çektiği bir kova su gibi.”

EfuL!m

FK Admine
𝓗𝓾̈𝔃𝓾̈𝓷 𝓟𝓻𝓮𝓷𝓼𝓮𝓼𝓲™️
Netflix neredeyse tüm dizilerinde gözümüze soka soka eşcinsel ilişkiyi ön plana koyuyor. Burada daha bir abartı buldum. Yada bir erkeğin bir erkeğe sevgilim diye hitab etmesi beni çok irrite etmesinden dolayı böyle bir kanıya vardım. Evet bu hayatın içinde olan ve hastalıklı bir durum, bunun varlığını biliyoruz lakin her filmde bunu işlemek ifsadın yayılması ve normalleşmesi için özel çaba sarfedilmesi cidden insanı tedirgin ediyor. Kendi sinemamızı kurmadığımız sürece bu kokuşmuşluğa maruz kalacağız.
Tam da bu sebeplerden dolayı yaz aylarında üyeliğimi sonlandırdım.
İzlenime uygun dizi veyahutta film olduğunda,net üzerinde yayımlayan siteler var oradan sorunsuz izleyebiliyorum.

interceptor

FK Onursal Üye
Burç
Boğa
JkcUDD
Dizi ilk sezonun ardından iptal edildi,dizinin 2. sezonu ve devamı olmayacak,bende çok merak ediyordum ama devamı olmayacağı için izlemeyeceğim.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar