Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

FK Düşünce Platformu

ForumKalemi Özgünlüğü ön planda tutan Özgür bir düşünce platformudur. 🤩
  • Birileri size; "dua et bana" derse, hayatı kalbine ağır gelmiştir, onu yalnız bırakmayın. [ ZARiP ]
yBnkMW

16. Yüzyıldaki Kızıl Elma: Viyana

Katılım
1 May 2020
Mesajlar
4,805
Tepkime puanı
8,436
16. Yüzyıldaki Kızıl Elma: Viyana

Ekli dosyayı görüntüle 4647


Gökhan Gökçek


Osmanlı Devleti’nin yükselme döneminde en büyük rakibi Avusturya veya Habsburg Hanedanıdır. Avusturyalılara Osmanlılar “Nemçe” derler coğrafyasını ise “Beç’e gideriz” şeklinde isimlendirirler. Avusturya’nın başkenti Viyana olup bugün dahi simgesi olarak kabul edilen Aziz Stephan Katedraline ev sahipliği yapar. Bu katedral 1147 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı Devleti; İstanbul’u fethettikten sonra Fatih ile beraber yeni kızıl elma olarak önce batı Roma’yı ardından da Viyana’yı benimser. Yine kaynaklar Fatih’in kuşatıp da fethedemediği Belgrad’ın da kızıl elma olarak nitelendirildiğini yazar. Kanuni, Viyana’yı kuşatmış, Habsburgları hedef almıştır. Eğer fetih gerçekleşse İslam geleneğine uygun olarak Aziz Stephan Katedrali Cami’ye çevrilecek ve burada Cuma namazı kılınacaktır. Ancak bu fetih, Kanuni’ye veya herhangi bir Osmanlı Devleti hükümdarına nasip olmaz.

Talihin Döndüğü An: Viyana Bozgunu

Osmanlı Devleti’nin en parlak dönemi olarak zikredilen Kanuni döneminde Rumeli’nde 300’ün üzerinde kale fethedilse de kuşatılan Viyana, düşürülemez. Osmanlı tarihinde Kanuni’den sonra Viyana’yı kuşatan ikinci isim ise IV. Mehmet’in sadrazamlarından Merzifonlu Kara Mustafa Paşa olur. Devlet idaresini sadrazama bırakan IV. Mehmet ise sefere taraftar olmamakla beraber engelleme girişiminde de bulunmaz. Kuşatılan Viyana önlerine Osmanlı, büyük bir ordu ile gelir. Kahlenberg tepesi üzerine harp divanı kurulur. Harp teknolojisinin yeterli olmaması, Kırım Hanına bağlı askerlerin gayretsizliği ile Hristiyan ordularının can havliyle bir araya gelmesi gibi sebepler yüzünden Osmanlı ordusu iki ateş arasında kalarak mağlup olur. Yaşanan bu bozgun sonrasında Avusturya, Lehistan, Venedik ve Rus orduları birleşerek 16 yıl boyunca Osmanlı ile mücadele ederler. Denizde ise hemen hemen tüm Hristiyan güçleri Osmanlı’ya saldırır. Nihayetinde Osmanlı’nın orta Avrupa’dan çekilmesine ve yıkılmasına uzanacak olan süreç Viyana bozgunu ile başlar.
 
Kaynak
genç dergi

Forumda daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap